Turystyka i ciekawostki

„Kraina Bobra” - w zgodzie z naturą i tradycjami

Szukasz miejsca do odpoczynku w zacisznej okolicy, z dala od zgiełku ulicznych miast, na obszarze o dziewiczym krajobrazie, w środowisku nienaruszonym przez przemysł i cywilizację?
Obszar LGD „Kraina Bobra” jest miejscem dla Ciebie.
Pobyt w „Krainie Bobra” gwarantuje wyciszenie, odpoczynek i regenerację sił, w oparciu o naturalne środowisko, ekologiczne produkty, a także poszanowanie obyczajów i tradycji polskiego zaścianka.

stały kontakt z dziewiczą naturą…

 „Kraina Bobra” obejmuje obszar 10 gmin z terenu powiatu wysokomazowieckiego i bielskiego, w południowej części Podlasia, położony między brzegami Narwi i Bugu, na granicy z województwem mazowieckim. To idealne miejsce dla wszystkich, ceniących sobie ciszę i spokój, a także kontakt z dziewiczą naturą. To także wspaniała przestrzeń do wypoczynku, polecana w szczególności rodzinom z dziećmi oraz wszystkim tym, którzy zmęczeni codziennym życiem w zurbanizowanych miastach, szukają oazy spokoju, miejsca, które zapewnia regenerację sił witalnych oraz głębokie wyciszenie.  

 Występowanie kompleksów leśnych oraz przepływające przez obszar rzeki są wykorzystywane przez wszystkich lubiących spędzać czas aktywnie, na łonie natury i świeżym powietrzu. Obszar „Krainy Bobra” to doskonałe miejsca do uprawiania wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, m. in.: jazdy konno, spacerów, joggingu, Nordic Walking, czy spływów kajakiem. Zarybione zbiorniki wodne, znajdujące się na tym terenie, są zaś szczególnie doceniane przez wędkarzy.

Wszechobecność naturalnego środowiska na terenie „Krainy Bobra” to raj dla turystyki aktywnej.

 
ekologia napędem turystyki na wsi …

Przewaga terenów typowo rolniczych, daleka odległość od większych miast, a także nieskażone środowisko stanowią doskonałe warunki rozwoju ekoturystyki. Wiele gospodarstw agroturystycznych, funkcjonujących na danym obszarze, oferuje odwiedzającym świeże, regionalne produkty, wyprodukowane we własnych gospodarstwach rolnych. Turyści mogą także zakupić zdrową żywność od właścicieli certyfikowanych gospodarstw ekologicznych. Region LGD słynie z produkcji mleka o wysokiej klasie, uznanej nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Wśród mieszkańców obszaru LGD jest kliku producentów, oznaczonych mianem „milionerów” pod względem ilości rocznie wyprodukowanego mleka.

          
 

Tradycyjna kuchnia wsi podlaskiej, oparta na świeżych produktach z „własnego ogródka” jest niewątpliwie magnesem, przyciągających wszystkich ceniących zdrową i regionalną kuchnię.

 
„Ostoja Szlacheckości”
Bogata tradycja regionu Wysoczyzny Wysokomazowieckiej, związana ze szlacheckimi korzeniami jej mieszkańców, sprawia, że obszar ten nazywany jest „stolicą polskiego zaścianka”. Świadectwem szlacheckich tradycji obszaru LGD „Kraina Bobra” są niewątpliwie zabytkowe dworki, pałace, ale także obyczaje i cechy mieszkańców.

 
 

W celu wzmacniania tożsamości kulturowej, a także ocalenia od zapomnienia kultury i obyczajów, zapisanych na kartach historii obszaru, corocznie podczas imprezy o nazwie: „Zajazd Wysokomazowiecki- szlachty historia na żywo”, w siedzibie Muzeum Rolnictwa im. ks.  Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, odbywają się inscenizacje, przedstawiające historię polskiej szlachty zaściankowej, zamieszkującej niegdyś na tym obszarze.

Niezwykle istotna bowiem dla mieszkańców tego regionu jest pamięć o ich historii, tradycjach i kulturze.