Ciechanowiec

Ciechanowiec Brama na Podlasie

Ciechanowiec to jedna z najpiękniejszych gmin w Polsce Wschodniej, oferująca turystom duży wybór atrakcji. Przez cały rok można tu znaleźć coś interesującego i ciekawie spędzić czas, więc Ciechanowiec i jego okolice zapadają w pamięć każdego, kto chociaż raz odwiedził to miejsce.

Z Warszawy do Ciechanowca jest tylko 130 km, dzieki czemu jest to interesujący przystanek na trasie do Białowieży i idealne miejsce na weekendowy wypad za miasto. Można tu pooddychać czystym powietrzem "zielonych płuc Polski", odpoczywając wśród lasów i pól Obszaru Chronionego Krajobrazu "Doliny Bugu i Nurca" i "Natury 2000", zobaczyć ślady historii widoczne w licznych zabytkach rozmieszczonych na terenie miasta i gminy.  

  

Zainteresowani historią znajdą tutaj wiele zabytkowych budynków - drewnianych i murowanych, zbudowanych wzdłuż historycznych ulic miasta, obejrzą zachowany czytelny układ przestrzenny średniowiecznego miasta w kształcie wrzeciona rozciągniętego równolegle do Nurca i zabytki związane z najsłynniejszym mieszkańcem Ciechanowca księdzem Krzysztofem Klukiem (1739-1796), przyrodnikiem epoki Oświecenia, autorem pierwszych polskojęzycznych podręczników przyrodniczych pisanych na zamówienie Komisji Edukacji Narodowej, odznaczonym przez króla Stanisława Augusta złotym orderem “Merentibus”.

W barokowym kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, wzniesionym w latach 1731-37 z fundacji Franciszka Maksymiliana Ossolińskiego, znajduje się epitafium nagrobne (1848) z marmurowym popiersiem ks. Krzysztofa Kluka, a na dziedzińcu przykościelnym jego pomnik z 1850 roku dłuta znanego rzeźbiarza polskiego klasycyzmu Jakuba Tatarkiewicza. Obok kościoła zlokalizowany jest zabytkowy zespół obiektów klasztoru sióstr Szarytek i szpitala ufundowany przez Ossolińskich w XVIII wieku oraz wykonana w stylu neogotyckim XIX-wieczna statua św. Floriana, patrona straży ogniowej.

                                                 

Warta obejrzenia jest cerkiew prawosławna pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, wybudowana w 1884 roku na miejsce rozebranego kościoła unickiego, która w czasie II wojny światowej była miejscem egzekucji ludności cywilnej, co upamiętnia obelisk ustawiony na placu przycerkiewnym. W niedługim czasie turyści będą mogli podziwiać synagogę z XVIII wieku, która po remoncie zostanie zaadaptowana na dom kultury.

                                    

Najbardziej znana atrakcja turystyczna miasta to Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka, które powstało dzięki aktywności mieszkańców Ciechanowca. Początkowo funkcjonowało jako Społeczne Muzeum Rolnictwa, później zostało upaństwowione, a siedzibą placówki stał się odbudowany ze zniszczeń wojennych XIX-wiecznego pałac Starzeńskich. Na terenie kompleksu pałacowo-parkowego został utworzony skansen budownictwa wiejskiego, w którym znalazło się ponad 40 obiektów drewnianych specyficznych dla mazowiecko-podlaskiego pogranicza. Inne charakterystyczne elementy muzealnej oferty to: "Ogród roślin zdatnych do zażycia lekarskiego" utworzony według "Dykcjonarza roślinnego" księdza Krzysztofa Kluka, Muzeum Weterynarii, Muzeum Leśne czy Muzeum Pisanki.

                       

Turyści nastawieni na kontakt z przyrodą mogą w Ciechanowcu spędzić ciekawie wiele dni. Prawie 1/3 terenu gminy to niezwykle bogate siedliskowo lasy - spośród piętnastu wyłonionych w systematyce typów siedlisk terenów nizinnych, na terenie gminy Ciechanowiec występuje osiem - "bór świeży", "bór suchy", "bór mieszany świeży”, „las mieszany”, "las świeży", "las wilgotny", "ols", drobne fragmenty "lasów łęgowych", w starorzeczach zaś – roślinność wodna i bagienna.

Znajdujące się w Ciechanowcu wypożyczalanie kajaków  umożliwiają odbycie niezapomnianych spływów kajakowych po rzece Nurzec. Meandry i zakola rzeki wijące się wśród pól i lasów stanowią ostoję dla wielu cennych gatunków zwierząt i ptaków. Z kajaków można przesiąść się na rower i zwiedzić zakątki gminy jadąc np. zielonym Szlakiem Rowerowym Pogranicza Mazowiecko-Podlaskiego czy też pokonać trasę wyznaczoną przez szlak turystyczny PTTK Ciechanowiec - Gąsiorowo.  
       

Dla miłośników ciekawostek gmina ma też egzotyczne atrakcje - w pobliżu wsi Bujenka znajduje się największa w Polsce hodowla alpak, w Łempicach jest hodowla strusi, a w Kocach-Basiach dość rzadko spotykane w Polsce krowy mięsnej rasy Limousine. Natomiast zwolennicy militariów chętnie zwiedzają zbudowane ponad 70 lat temu umocnienia tworzące „Linię Mołotowa”. Schrony znajdują się w północno-zachodniej części gminy, koło wsi Kozarze.

     

Liczne imprezy plenerowe to dodatkowa propozycja, z której mogą skorzystać turyści.

Goście z Polski i zza granicy odwiedzają Ciechanowiec  

   
Po więcej szczegółów odsyłamy do:
Urząd Miejski w Ciechanowcu
ul. Mickiewicza 1
18-230 Ciechanowiec
tel. +48 86 277 11 45;fax. +48 86 277 10 66         
e-mail: Turn on Javascript! 
www.ciechanowiec.pl
Punkt Informacji Turystycznej 
Plac 3 Maja 31
18-230 Ciechanowiec
tel. +48 507 793 404
e-mail: Turn on Javascript!
 

materiały zebrała: Agnieszka Kieliszek, Referat Promocji Urzędu Miejskiego w Ciechanowcu