Kulesze Kościelne

 

Na terenie gminy znajdują się rozległe kompleksy leśne, dzięki czemu odwiedzający gminę turyści mogą czynnie wypoczywać na łonie natury, ciesząc się urokami leśnych zakątków, podczas grzybobrania, czy korzystania z innych darów jakie kryją się w tych lasach.

 
 Obszar gminy pokryty jest także dużą ilością małych dopływów rzeki Narew. Rozwinięta sieć drobnych cieków wodnych stwarza korzystne warunki krajobrazowo- turystyczne, czyniąc ten obszar wyjątkowo urokliwym, wykorzystywanym do odpoczynku na łonie natury.  

Spośród walorów historyczno- kulturowych należy zwrócić szczególną uwagę na grodzisko otoczone wałem, pomiędzy dwoma miejscowościami, tj.  Grodzkie Stare i Wnory Wypychy, nad rzeczką Rokietnicą. Grodzisko, zamieszkiwane przez drobną szlachtę herbu Ślepowron, funkcjonowało do XII w., a następnie, podobnie jak inne tego typu budowle w okolicy, zostało zniszczone przez pożar podczas najazdów Jaćwingów i Litwinów. Stanowi ono jednak dowód na szlacheckie pochodzenie mieszkańców tego obszaru.

   

Baza gastronomiczno- noclegowa w miejscowości Kulesze Kościelne:

- „Tena” Bar, ul. Główna  8, Tel. 86 274 40 49

- „Korona” Bar, ul. Kolejowa 10, Tel. 86 476 37 23

 

Warto zobaczyć:

- Grodzisko „Okop” z XII wieku otoczony wałem, usytuowane w pobliżu rzeki Rokitnica- wały grodziska widoczne są z drogi biegnącej przez Wnory-Wypychy

- Zbiornik wodny w miejscowościach Kalinowo Solki

-Zespół kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła w Kuleszach Kościelnych, w tym kościół, plebania

- Boiska przy Zespole Szkół w Kuleszach Kościelnych

- Centrum Edukacyjno Kulturalne Wsi w Kuleszach Kościelnych ul. Wesoła 14

 

Imprezy cykliczne:

- Festyn św. Bartłomieja w Kuleszach Kościelnych- sierpień