19 sierpnia odbył się również festyn w Kuleszach Kościelnych. Połączony był z uroczystościami nadania herbu, flagi i pieczęci oraz dożynkami gminnymi. Przygotowano liczne atrakcje dla dzieci. Ponadto wystąpiła orkiestra dęta z Zambrowa, młodzieży z gminy Kulesze Kościelne oraz lokalny zespół „Rokietnica”. Parada ok. 60 motocyklistów przejechała ulicami Kulesz. Atrakcją był również pokaz tańca brzucha i pokaz strzelectwa amatorskiego.
W festynie uczestniczył piłkarz polskiej ekstraklasy Pan Tomasz Frankowski. Wręczył on nagrody dla najlepszych drużyn i piłkarzy w turnieju o puchar Wójta Gminy Kulesze Kościelne Nie zabrało wstępów zespołów muzycznych: „Viesna” i „Casanowa”. Gwiazdą wieczoru był zespół „Toples”.
19 sierpnia odbył się festyn w Rudce. Imprezę poprowadził pan Radosław Brożyna, który w czasie pomiędzy poszczególnymi punktami programu rozbawiał publiczność swoimi występami kabaretowymi.
Na dzieci czekał plac zabaw. Dorośli natomiast podziwiali stare samochody oraz wystawę obrazów, rysunków i haftów miejscowych twórców. Łasuchy mogły popróbować lokalnych przysmaków przygotowanych przez uczestników konkursu kulinarnego „Produkt Regionalny”. Odbył się pokaz sprawności kawaleryjskiej w wykonaniu Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich. Nie zabrakło również konkurencji sprawnościowych i sportowych. W rywalizacji zespołowej wystartowały cztery drużyny. Zawodnicy mieli do wykonania takie zadania jak: toczenie piłki miotłą, gąsienica, „lot na grabiach”, toczenie beli słomy. Odbyły się także: otwarty turniej piłki plażowej oraz finał Ligi Gminnej w piłce nożnej.
Największe zainteresowanie wzbudził jednak koncert aktora Macieja Jachowskiego. Festyn zakończyła dyskoteka, którą poprowadził DJ Darecki.
22 lipca w Klukowie odbył się kolejny festyn z cyklu imprez pod wspólnym szyldem LGD "Kraina Bobra". Impreza rozpoczęła się meczem kawalerów przeciwko żonatym o puchar przechodni Wójta Gminy Klukowo. Na dorosłych i dzieci czekały liczne atrakcje: plac zabaw, a w nim 9 metrowej wysokości zjeżdżalnia "papuga", kule wodne, "waterbal", urządzenie do skakania "eurobungee" i trampoliny, wata cukrowa i pop-corn, lody, gastronomia i stoisko handlowe z zabawkami. Na scenie oglądano i słuchano występów artystów z miejscowego GOK.
Gwiazda wieczoru Elena Rutkowska, wraz z zespołem oczarowała wszystkich niezapomnianym koncertem ze swego programu "Cygańskie czary". Późnym wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna przy piosenkach śpiewanych przez zespół muzyczny "EXPANS". Zabawa trwała do północy, z przerwą na piękny pokaz sztucznych ogni.
8 lipca na stadionie miejskim w Czyżewie odbył się festyn „Dni Czyżewa”. Najmłodsi i nie tylko oni mogli skorzystać z licznych urządzeń rekreacyjnych. Gwiazdami wieczoru byli Sylwia Grzeszczak i Liber, na których występ przybyły tłumy.
Po raz kolejny zostały przyznane tytuły „Najlepsi w Gminie”. Po uhonorowaniu „Najlepszych w Gminie” zgromadzeni uczestnicy festynu mogli wysłuchać pięknych aranżacji utworów muzyki popularnej, tanecznej i filmowej w wersji instrumentalnej wykonanych przez Miejską Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Zambrowa.
Swoje umiejętności zaprezentowali również Zespół „Alibi”, „Zbieg okoliczności” oraz zespół „Doris”.Zespół Smokey Band przybliżył nam największe przeboje legendarnej grupy Smokie.
23 czerwca na stadionie miejskim w Ciechanowcu odbył się festyn "Wianki na Nurcu".
Z programu zaoferowanego przez organizatorów, każdy mógł wybrać coś dla siebie, skorzystać z bogatej oferty rozrywkowej czy garmażeryjnej. Na scenie wystąpiły: zespół tańca nowoczesnego C-C SQUAD i Zespół Tańców Narodowych z Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Orkiestra Dęta COKiS z mażoretkami. Dużą uwagę zgromadzonych przyciągnął „Kabaret dwudziestolecia międzywojennego - czyli humor i piosenka z tamtych lat” w wykonaniu aktora Mirosława Kowalczyka. Uczestnicy imprezy mogli także potańczyć przy muzyce rozrywkowej zespołów ROCKING HEAVEN, CRAZY BOYS, VIESNA i gwiazdy wieczoru zespołu CLIVER.
Jednym z głównych punktów festynu był „Konkurs na najpiękniejszy wianek”.
Cykl imprez pod wspólnym szyldem LGD „Kraina Bobra” rozpoczął w roku 2012 Festyn Rodzinny w Jabłoni Kościelnej, który odbył się w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Organizatorzy przygotowali wszystkim uczestnikom wiele atrakcji, m. in. turniej rodzin, konkurs tańca, teatr Arkadia ze spektaklem pt.: „Kopciuch”, jak również występ zespołu „Romans”. W tym dniu słoneczna pogoda, jak również dobre nastroje nie opuszczały uczestników zabawy aż do późnego wieczora.
28 sierpnia w Kalnicy odbył się IV Festyn Rolnika i Przedsiębiorcy. Podczas festynu ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursach: „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2011” oraz „Najpiękniejszy Ogród Gminy Brańsk 2011”. Na festynie swój 30-letni dorobek zaprezentował zespół ludowy „Mianka” z Mnia. Podczas festynu rozegrano również mecze piłki nożnej oraz turniej koszykówki.
Dla uczestników przygotowano jeszcze inne atrakcje: przejażdżki bryczką, wesołe miasteczko, występy artystyczne, zabawę z zespołem „Dekada Band” oraz ognisko integracyjne. Długo oczekiwanym punktem wieczoru był występ Jana Pietrzaka.
28 sierpnia odbyły się także dożynki gminne w Szepietowie, rozpoczęte tradycyjnie uroczystą mszą świętą w dziękczynieniu za tegoroczne plony, po zakończeniu której wszyscy uczestnicy uroczystości udali się wraz z orkiestrą dętą z Gminnego Ośrodka Kultury w Szepietowie w miejsce, gdzie odbyć się miała dalsza część dożynek. Po uroczystym dzieleniu się dożynkowym chlebem rozpoczęły się występy najbardziej uzdolnionych dzieci i młodzieży z Gminy Szepietowo, a następnie turniej sołectw, w których o wygraną walczyli przedstawiciele 9 miejscowości z terenu gminy. Sołectwa rywalizowały w takich konkurencjach jak: przeciąganie liny, sztafeta żniwna, rzut jajkami na odległość, bieg na nartach i ubijanie piany z białek. Po rozstrzygnięciu konkursu odbyła się parada motocyklistów, podczas której ulicami Szepietowa przejechało ok. 70 maszyn.
Największymi atrakcjami tuż po zmroku był widowiskowy pokaz tańca z ogniem, a następnie występ zespołu Don Wasyl wraz z zespołem i tancerkami w przepięknych, barwnych sukniach. Występ rozbawił zebraną publiczność. Na zakończenie wszyscy podziwiali pokaz sztucznych ogni.
21 sierpnia na stadionie Gminnym w Rudce odbył się festyn pod nazwą „Tłoka 2011 – W lesie i zagrodzie”. Organizatorami festynu byli: Urząd Gminy Rudka, Nadleśnictwo Rudka oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Bobra”. Uczestnicy imprezy podziwiali pokaz średniowiecznego kunsztu rycerskiego w wykonaniu członków Stowarzyszenia Kultury Średniowiecznej „Bractwo Rycerskie Zamku Olsztyn”.
Emocji widzom dostarczył także zespołowy turniej gmin i środowisk wiejskich „W lesie i zagrodzie”. Drużyny musiały wykazać się sprawnością w konkurencjach takich jak: sztafeta leśna, zbiór zboża, bieg na nartach, rzut jajkiem. Podczas festynu można było także obejrzeć wystawę wieńców i koszy dożynkowych. Gwiazdą wieczoru była „Druga Maryla”, a najwytrwalsi kontynuowali zabawę do późnych godzin wieczornych z zespołem „Holiday”
W tym samym dniu w Nowych Piekutach odbyły się także XI Dożynki Gminne, które odbyły się w ramach cyklu imprez promujących LGD. Pierwszym punktem programu był występ zespołu folklorystycznego KURPIANKA z Kadzidła. Kapela zaprezentowała autentyczną muzykę kurpiowską i dostarczyła publiczności wielu przeżyć artystycznych. W godzinach popołudniowych uroczystość uświetnił turniej sołtysów. Turniej składał się z pięciu konkurencji, w których mieszkańcy musieli wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, ale również zręcznością. Po zakończeniu konkursów odbył się występ góralskiej kapeli „Ondraszki” ze Szczyrku. Odbywający się w dalszej części imprezy występ zespołu FLINK, wprowadził zebranych w taneczny nastrój. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, czekał na nie m.in. przejażdżki bryczką, przejazdy konne, motocyklowe, zjeżdżalnie, suchy basen, ścianka wspinaczkowa, trampolina itp.
14 sierpnia odbył się Festyn Św. Bartłomieja w Kuleszach Kościelnych. Wśród atrakcji czekających na uczestników były min.: występy zespołów, pokaz iluzji scenicznej, przelot balonu, zabawy dla dzieci, degustacja produktów regionalnych, a także występ gwiazdy: Haliny Kunickiej. Zwieńczeniem festynu był pokaz sztucznych ogni.
24 lipca w Klukowie odbył się festyn z cyklu imprez pod wspólnym szyldem LGD „Kraina Bobra”. Stowarzyszenie uczestniczyło w festynie ze stoiskiem informacyjno – promocyjnym, które jak zwykle cieszyło się dużym zainteresowaniem. Organizatorzy przygotowali bardzo atrakcyjny pogram, m.in. pokaz szczudlarski, pokaz samoobrony, występ kabaretu, taniec z ogniem. Odbyło się również kilka konkursów sprawnościowych. Podsumowanie imprezy był pokaz fajerwerków oraz występ gwiazdy wieczoru zespołu Skaner.
10 lipca odbyła się impreza promująca LGD „Kraina Bobra” połączona z obchodami dni Miasta Czyżew. Oczywiście nie zabrakło na nim stoiska informacyjnego Stowarzyszenia, które jak zwykle cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Tłumnie zebrana publiczność czekała na występ największej atrakcji wieczoru-Krzysztofa Krawczyka. Oprócz niekwestionowanej gwiazdy wystąpiły także zespoły: Kwiaty Rocka, Arguss, oraz Tamarysze. Najmłodsi uczestnicy wspólnej zabawy mogli skorzystać z bardzo dobrze przygotowanego zaplecza wesołego miasteczka. Zabawa trwała do późnego wieczora i z pewnością zaliczona została do niezapomnianych.
25 czerwca odbył się festyn z cyklu imprez pod wspólnym szyldem LGD „Kraina Bobra" w Ciechanowcu. Organizatorzy przygotowali bardzo atrakcyjny program. Festyn rozpoczął się od poświęcenia wody na zalewie w Ciechanowcu. Stowarzyszenie uczestniczyło w festynie ze stoiskiem informacyjno-promocyjnym. Pracownicy biura udzielali informacji na temat działalności Stowarzyszenia, organizowanych naborów wniosków na działanie „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”. Osoby odwiedzające stoisko otrzymywały wydawnictwa, foldery oraz gadżety promujące LGD. Poza tym na wszystkich uczestników czekały nie lada atrakcje, min. występy zespołów wokalnych, tanecznych. Jednym z głównych punktów festynu był „Konkurs na najpiękniejszy wianek”. Nagrody zostały zakupione ze środków z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Uwieńczeniem imprezy było puszczenie wianków na wodę oraz spektakularny pokaz sztucznych ogni. Imprezę prowadziła dziennikarka telewizyjna Małgorzata Kosik.
W roku 2011 podobnie jak w ubiegłym odbywa się na terenie LGD cykl imprez pod wspólnym szyldem LGD Kraina Bobra. Imprezy współfinansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania Funkcjonowanie lokalnych grup działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja, z osi 4 LEADER objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Cykl imprez rozpoczął się w 19 czerwca - miniony weekend-w sobotę w Mieście Brańsk, w niedzielę zaś w Jabłonce Kościelnej - na terenie gminy Wysokie Mazowieckie. Na obu imprezach nie zabrakło stoisk promujących LGD. Pracownicy biura udzielali informacji na temat działalności Stowarzyszenia, organizowanych naborów wniosków na działanie „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”. Wszyscy zainteresowani otrzymali także upominki, gadżety promujące LGD, a także foldery i inne wydawnictwa związane z działalnością i obszarem LGD „Kraina Bobra”. Poza tym wszystkich uczestników czekały nie lada atrakcje, min. występy zespołów wokalnych, prezentacje stoisk regionalnych z terenu województwa podlaskiego i innych ze Wschodniego obszaru Polski, wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku, a także liczne atrakcje dla najmłodszych. Podczas imprez organizowane były konkursy, w ramach których zakupiono atrakcyjne nagrody. Zapraszamy wszystkich mieszkańców obszaru LGD do uczestnictwa w organizowanych imprezach, na terenie wszystkich gmin należących do Stowarzyszenia!
11 września odbył się już ostatni festyn w tym sezonie. Tym razem Stowarzyszenie zaprezentowało się w gminie Szepietowo. Festyn pn. „Asy Biznesu w Krainie Bobra” odbył się na terenach wystawowych PODR w Szepietowie. Festyn połączony był z krajowym zlotem klubów 4H. W programie imprezy znalazły się mi n. konferencja pt. „Wykorzystanie zasobów gmin do rozwoju przedsiębiorczości dzieci i młodzieży wiejskiej” (podczas trwania konferencji młodzież uczestniczyła w licznych warsztatach), podsumowanie konkursu na najlepszy projekt z przedsiębiorczości, prezentacje gmin województwa podlaskiego. Podczas festynu odbył się również pokaz jazdy ułańskiej. Na dzieci czekały liczne atrakcje. Na zakończenie wystąpiły zespoły ludowe, soliści oraz orkiestra dęta.
Na terenie Gminy Wysokie Mazowieckie, w miejscowości Mystki Rzym, w dniu 5 września odbył się kolejny festyn z cyklu imprez otwierających pod wspólnym szyldem LGD „Kraina Bobra”. Na wszystkich przybyłych gości czekały niezwykłe atrakcje, wśród których niewątpliwie najciekawszą był pokaz magii i iluzji Łukasza Granta. Uczestnicy tego niesamowitego widowiska z zapartym tchem śledzili każdy ruch i gest Magika, zastanawiając się czy to co widzą to sen czy jawa. Sztuczki karciane, zręcznościowe, a także prawdziwa iluzja, niemal ze światowej estrady- wszystko to odbyło się na tle kolorowych, migających świateł oraz tajemniczej i energicznej muzyki, co sprawiło, że obserwatorzy nie mogli oderwać wzroku, aby nie stracić choćby chwili z tego pokazu. Po tym niezapomnianym show, uczestników festynu zabawiał prowadzący wraz z kabaretem „Lepsi niż wczoraj”, który przeprowadził wiele konkursów dla dzieci, jak również dla dorosłych. Dodatkowymi atrakcjami były również: pokaz tańca mażoretek z Wysokiego Mazowieckiego, a także stół ze staropolskimi potrawami, które serwowały urocze dziewczęta w prawdziwie szlacheckich strojach. Dla wszystkich uczestników tego festynu była to z pewnością niezapomniana przygoda.
W dniu 29 sierpnia Stowarzyszenie promowało się aż w trzech Gminach: Rudka, Klukowo i Brańsk.
Gmina Rudka zaprosiła swoich gości na festyn rekreacyjny pn. „TŁOKA 2010- W lesie i zagrodzie”. Imprezę poprzedziła msza św. w kościele Trójcy Przenajświętszej w Rudce. O godz. 14:00 natomiast odbyło się oficjalne rozpoczęcie i przywitanie gości przez organizatorów. Podczas imprezy goście mogli obejrzeć pokaz ułanów, wziąć udział w szeregu różnorodnych konkursów, skosztować wyrobów lokalnych firm, a także podziwiać występ gwiazdy wieczoru i wziąć udział w zabawie ludowej. Organizatorzy przewidzieli także atrakcje dla najmłodszych m.in. wesołe miasteczko i jazdę konną.
W Gminie Klukowo Stowarzyszenie promowało się na Festynie Rodzinnym. Zgodnie z nazwą na imprezie nie zabrakło atrakcji dla gości w każdym wieku. Młodszą część uczestników urzekło widowisko „Smok Bartłomiej”, balonowe show i smocze konkursy. Wśród niekwestionowanych atrakcji znalazły się także: zamek i trampolina. Natomiast zainteresowaniem nieco starszych uczestników cieszył się przede wszystkim występ gwiazdy wieczoru, czyli pokaz iluzji Łukasza Granta, a także koncerty zespołów: „Country Rajd” i „Kapital”. Imprezę zakończył pokaz sztucznych ogni.
W Gminie Brańsk odbył się natomiast Festyn Rolnika i Przedsiębiorcy. Imprezę podobnie jak w Rudce poprzedziła msza św. w kościele WNMP w Brańsku. Dalsza część festynu odbyła się przy Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury w Kalnicy. Wśród atrakcji przewidzianych przez organizatorów znalazły się: konkurs na wieniec dożynkowy, mecz o Puchar Wójta, występy zespołów ludowych „Mianka” i „Potoczanka”, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych ,a także przejażdżki bryczką i wesołe miasteczko. Podczas imprezy można było również wziąć udział w szkoleniu na temat wdrażania nowoczesnych rozwiązań, skierowane do przedsiębiorców i rolników. Odbyła się także prezentacja Stowarzyszenia oraz prelekcje instytucji współpracujących z rolnikami i przedsiębiorcami. Gwoździem programu był występ gwiazdy polskiej estrady – Janusza Laskowskiego. Oprawę muzyczną festynu zapewnił zespół „Ostrowscy Band”.
Na każdej z imprez obecny był także punkt informacyjny Stowarzyszenia, w którym pracownicy biura dwoili się i troili aby udzielić informacji rzeszy zainteresowanych.
W dniu 22 sierpnia w Kuleszach Kościelnych odbył się kolejny festyn z cyklu imprez promujących Stowarzyszenie: „ Festyn św. Bartłomieja”. Organizatorzy zapewnili gościom szereg atrakcji , były m.in.: występy taneczne, liczne konkursy i zabawy, loty balonem, przejażdżki bryczką, ślizgawka, trampolina, quady, kinder hotel, byk rodeo i strzelnica laserowa. Imprezę uświetnił występ zespołu Kometa a także gwiazda dnia komendant policji z Królowego Mostu czyli aktor Andrzej Zaborski. Festyn zakończył się o godz. 22:00 pokazem sztucznych ogni. Na imprezie nie zabrakło też punktu informacyjnego Stowarzyszenia w którym pracownicy biura LGD udzielali informacji szerokiemu gronu zainteresowanych.
Dnia 11 lipca w Czyżewie odbyła się kolejna z imprez promocyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie. Festyn rozpoczął się spektaklem teatralnym dla dzieci pt. „Ogród tysiąca piwonii”. Następnie czas uczestników umilił występ zespołu muzycznego „Microtown” z GOK w Czyżewie. Oficjalne rozpoczęcie festynu odbyło się o godz. 16.00 rozstrzygnięciem konkursu „Najlepsi w Gminie”. Po czym na estradzie pojawiła się gwiazda- Halina Frąckowiak. Imprezę uświetniły także występy zespołów z GOK w Czyżewie, pokaz iluzji- Łukasz Grant i zespół „Magnat”. Dodatkowymi atrakcjami były: animacja zabaw dla dzieci- wesołe miasteczko, a także stoiska handlowe i gastronomiczne. Największym zainteresowaniem cieszył się natomiast występ gwiazdy wieczoru- zespołu „IRA”. Na imprezie otwarty był także punkt informacyjny Stowarzyszenia, w którym udzielano wszelkich informacji na temat działalności Stowarzyszenia, organizowanych konkursów i szkoleń. Z każdą następną imprezą punkt Stowarzyszenia cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
W dniach 26 i 27 czerwca Stowarzyszenie LGD „Kraina Bobra” przywitało lato na imprezach otwierających pod wspólnym szyldem LGD „Kraina Bobra” w Ciechanowcu i Brańsku.
Dnia 26 czerwca w Ciechanowcu odbył się Festyn Wianki na Nurcu Festyn rozpoczął się o godz. 1300 poświęceniem wody na rzece Nurzec. Następnym punktem programu był Turniej Gmin: Brańsk, miasto Brańsk, Ciechanowiec, Jastków, Klukowo, Kulesze Kościelne, Nowe Piekuty, Rudka i Wysokie Mazowieckie. Przedstawiciele poszczególnych gmin zmagali się z szeregiem trudnych konkurencji sportowych. Pierwsze miejsce wywalczyła Gmina Brańsk. Imprezę uświetniły m.in. występ Orkiestry Dętej Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu, zespołu „FM”, zespołu tańca nowoczesnego „Squad CC”, zespołu „MIKE GOWIN” oraz „KWIATY ROCKA” i „SŁAWEK LISOWSKI”. W czasie festynu można było także skosztować tradycyjnych, wiejskich potraw przygotowanych przez Gminy: Nowe Piekuty, Wysokie Mazowieckie, Kulesze Kościelne, Klukowo, Rudka, Jastków, Brańsk i Ciechanowiec. Stoiska te cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zgodnie z coroczną tradycją mieszkańców głównym punktem Festynu był „Konkurs na najpiękniejszy wianek”, który trwał od początku imprezy do wieczora. Laureatom konkursu wręczone zostały nagrody, zakupione ze środków finansowych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. O godzinie 2200 na wodę wypłynęły kajaki, z których wśród blasku pochodni puszczane były wianki na wodę. Obrzęd zakończył się pokazem sztucznych ogni. Następnie odbył się występ gwiazdy wieczoru zespołu „PAPA D”.
Dnia 27 czerwca w Brańsku odbyła się impreza pt.”Witamy wakacje z Krainą Bobra”. O godz. 14:00 nastąpiło rozpoczęcie bloku programów sportowych dla dorosłych, dzieci i młodzieży pod hasłem „zdrowy jak bóbr”. Uczestnicy mogli wykazać się kondycją fizyczną biorąc udział w różnorodnych konkursach. Zabawę umilały występy ludowego zespół pieśni i tańca „Skowronki”, a także zespołu „DEKADA BAND”. Dodatkowymi atrakcjami festynu były: dmuchany plac zabaw dla dzieci i stoiska gastronomiczne. Podczas obu imprez otwarty był także punkt konsultacyjny Stowarzyszenia.
Dnia 3 maja w Jabłoni Kościelnej odbył się XIII Festyn Rodzinny rozpoczynający cykl imprez otwierających pod wspólnym szyldem LGD „Kraina Bobra”. Była to pierwsza z przewidzianych 10 imprez promujących Stowarzyszenie. Festyn ten z racji terminu był także uczczeniem rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, coroczną tradycją mieszkańców i doskonałą okazją do spotkania rodzin z gminy Nowe Piekuty. Uroczyste rozpoczęcie Festynu odbyło się o godz. 1240 po mszy świętej i przemarszu orkiestry i gości na plac szkolny. Festyn otworzyli Dyrektor Zespołu Szkół w Jabłoni Kościelnej Pani Teresa Pęza i Wójt Gminy Nowe Piekuty, przedstawiciel Zarządu Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Kraina Bobra” Pan Marek Kaczyński.
Po powitaniu przybyłych gości minutą ciszy oddano hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem, po czym odbyła się krótka akademia okolicznościowa. Następnie miało miejsce wręczenie Złotego Jabłka i Złotego Jabłuszka. Jest to wyjątkowa tradycja Zespołu Szkół w Jabłoni Kościelnej. Imprezę uświetniły m.in. występ Orkiestry Dętej z Szepietowa i przedstawienie teatralne Studia Artystycznego Magik. Atrakcją były także konkursy rodzinne, zawody sportowe, oraz II Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Wójta Gminy Nowe Piekuty. Laureatom konkursów wręczone zostały nagrody, zakupione ze środków finansowych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Największym zainteresowaniem cieszył się natomiast występ sobowtóra Maryli Rodowicz. Podczas imprezy otwarty był punkt konsultacyjny Stowarzyszenia, gdzie pracownicy biura udzielali wszelkich informacji na temat działalności Stowarzyszenia, organizowanych konkursów i szkoleń. Możliwość skorzystania z usług doradczych jakie zapewniło Stowarzyszenie cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników. Festyn zakończył występ zespołu Akord.