Międzynarodowy Turniej Smaków na Zamku w Liwie
   

MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ SMAKÓW

NA ZAMKU W LIWIE

 

 

W ostatni weekend sierpnia (30 – 31.08.2014 r.) na Zamku w Liwie położonym w malowniczej dolinie rzeki Liwiec, odbędzie się niezwykły turniej - Turniej Smaków. Impreza będzie miała zasięg międzynarodowy. W odległości 70 km na wschód od Warszawy odbędą się prezentacje bogatych tradycji kulinarnych terenów, przez które przebiega Wielki Gościniec Litewski, dawny trakt handlowy a współcześnie szlak turystyczny, biegnący z Warszawy do Wilna.

Na Międzynarodowym Turnieju Smaków na Zamku w Liwie zaprezentowane zostaną zarówno przysmaki regionalne pochodzące ze wschodniego Mazowsza i Podlasia, jak również kuchnia tatarska, a nawet białoruska i litewska.

W ramach Turnieju organizowane są dwa konkursy kulinarne: „Na najsmaczniejszą potrawę regionalną na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego” oraz na „Gościniec z podróży” – najciekawszy kulinarny prezent z podróży szlakiem WGL. Uczestnicy konkursów będą rywalizować o Kielichy Wojciecha Wielądko, autora słynnej staropolskiej książki kucharskiej pt. „Kucharz doskonały”, pochodzącego z Wielądek w Ziemi Liwskiej. Do udziału w konkursach Organizatorzy zapraszają: osoby prywatne, firmy, gospodynie wiejskie, Koła Gospodyń Wiejskich, grupy nieformalne, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, organizacje pozarządowe działające na terenach wiejskich i miejskich oraz jednostki samorządu terytorialnego. Uczestnikami zmagań konkursowych mogą być mieszkańcy powiatów, przez które przebiega szlak Wielkiego Gościńca Litewskiego, tj. mińskiego, węgrowskiego, sokołowskiego, siemiatyckiego, bielsko-podlaskego, białostockiego, sokólskiego oraz z Grodzieńszczyzny na Białorusi i z Wileńszczyzny na Litwie.

W programie Turnieju znajdą się również: pokazy kulinarne, kiermasz produktów regionalnych, sztuki ludowej i rzemiosła, „Śniadanie nad Liwcem” - targ śniadaniowy i piknik nad Liwcem, pokazy rycerskie, prezentacje tradycji myśliwskich, a także liczne koncerty i występy artystyczne. Podczas prezentacji konkursowych na scenie plenerowej wystąpią: zespoły folklorystyczne,  STARA KUŹNIA, COSTA NOVA, TAMARYSZE, HOYRAKI, RADIO SAMSARA oraz LEŚNE LICHO.

Imprezę poprowadzi Tomasz Jakubiak, kucharz i dziennikarz kulinarny,  gospodarz popularnych programów „Jakubiak w sezonie”  i „Jakubiak lokalnie” w telewizji „Kuchnia +”.

Przedsięwzięciu będzie towarzyszyła akcja promocyjna w miejscowościach położonych na szlaku, pomiędzy Warszawą a Liwem. W sobotę przy trasie 637 będzie można napotkać punkty informacyjno-promocyjne (m.in. w Sulejówku i Stanisławowie), na których turyści będą informowani o lokalnych walorach turystycznych oraz atrakcjach na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego.

Szczegółowe informacje dotyczące Międzynarodowego Turnieju Smaków na Zamku w Liwie dostępne na stronie internetowej www.wielkigoscinieclitewski.pl

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Organizatorzy:

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie,

Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski

Współorganizatorzy:

Sokołowski Ośrodek Kultury

Muzeum Ziemi Mińskiej

PTTK Oddział w Węgrowie

Lokalna Grupa Działania Ziemi Mińskiej

Stowarzyszenie - Lokalna Grupa Działania "Bądźmy Razem"

Stowarzyszenie "KAPITAŁ-PRACA-ROZWÓJ"

Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu"

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Dzialania "Kraina Bobra"

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Szlak Tatarski