Miasto Brańsk

 

 

Zaczątkiem miasta było średniowieczne grodzisko, zwane dzisiaj „Zamczyskiem”, zbudowane w widłach rzek Nurzec i Bronka. W 1264 r. pod Brańskiem rycerze polscy pokonali Jaćwingów pod wodzą Komata. Miasto słynie ze swej historii. Jako pierwsze na Podlasiu uzyskało pełny magdeburski przywilej miejski, było siedzibą starosty grodowego oraz sądów ziemskich i grodzkich, tutaj wybierano posłów ziemi bielskiej na sejmy. Brańszczanie szczycą się największą w Polsce liczbą przyznanych medali „Sprawiedliwych wśród narodów świata”. Brańsk należy do wiodących w ośrodków w dziedzinie regionalnych badań historycznych.

Przez Brańsk przepływa rzeka Nurzec, która nadaje miasteczku malowniczy charakter. Ze względu na liczne rozlewiska stanowi ostoję wielu gatunków ptaków, bobrów i in.

 

 

Miasto Brańsk gwarantuje swym mieszkańcom, a także gościom bogatą ofertę kulturalną.  Niewątpliwą dumą Brańska jest jeden z najlepszych zespołów ludowych na Podlasiu, o nazwie: Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Skowronki. 

Dzięki bogatemu repertuarowi m. in. tańców narodowych i regionalnych, występy tego zespołu cieszą się dużą popularnością. Zespół jest inicjatorem powstania cyklu imprez, w tym: Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Podlaskie Spotkania”, odbywającego się corocznie w okresie wakacyjnym w kilku miastach w Polsce i zagranicą. 

Brańsk to także bogactwo rzemiosła, rękodzielnictwa oraz twórczości ludowej. Obecnie znane są wyroby mieszkańców Brańska, takie jak: wieńce dożynkowe, ozdoby ze słomy, wyroby rymarskie, wyroby z wikliny, gobeliny czy haft krzyżykowy.

 

Baza gastronomiczno- noclegowa:

-Quatro Restauracja PUB, ul. Rynek 8, Tel. 606 260 732, www.restauracjaquatro.pl

-U Mystka. Dom weselny, noclegi, ul. Sienkiewicza 49, Tel. 606 295 818, www.umystka.eu


Warto zobaczyć:

-Grodzisko z X-XV wieku zwane "Zamczyskiem",

-Eklektyczny kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1862 r.,

-Zabytkowe cmentarze chrześcijańskie i odrestaurowany żydowski,

-Prywatne zbiory historyczne i regionalne, Turn on Javascript! 

- Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Skowronki”, ul. Armii Krajowej 7,  skowronki.letnet.pl

 

 


Imprezy cykliczne:

- Festyn rodzinny-czerwiec

- Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania”- lipiec/ sierpień

- Brańskie Dni Kultury- czerwiec

- Spotkania Muzyków Weselnych – luty/marzec